UMRLI NA DANAŠNJI DAN (4)


Piotr Piotrowski 2015 - 1952
V 62 letu starosti je umrl ugledni poljski umetnostni zgodovinar in teoretik Piotr ...

Peter Rauhofer 2013 - 1965
V 49 letu starosti za posledicami možganskega tumorja umrl avstrijski DJ Peter Rauhofer. ...

Vojko Duletič 2013 - 1924
V 89. letu starosti je v Ljubljani umrl filmski režiser Vojko Duletič, avtor šestih ...

Romanthony 2013 - 1967
V 46 letu starosti je umrl Romanthony, ki je posodil svoj vokal morda največjemu ...



ZADNJE NOVICE UMRLIH (681)


Grant Imahara 2020 - 1970
Če ste kdaj gledali serijo MythBusters se zagotovo spomnite Granta Imahare, ki je ...

Franci Planinšek 2020 - 1962
Umrl je Franci Planinšek, znan specialist plastične in rekonstruktivne kirurgije, ...

Carlos Ruiz Zafon 2020 - 1964
V 56. letu je danes na svojem domu v Los Angelesu bitko z rakom izgubil španski pisatelj ...

Ian Holm 2020 - 1931
V 89. letu starosti je umrl britanski igralec Ian Holm, znan iz hollywoodskih franšiz ...

Ivo Gregurević 2019 - 1952
V 67. letu je umrl legendarni hrvaški igralec Ivo Gregurević. V svoji karieri je ...



NOVICE (0)   DOGODKI (11458)   SLAVNI/ZNANI UMRLI (681)

EU-SEARCH | Linda Brown 1943 - 2018 ...

Linda Brown 1943-2018

Umrla je Linda Brown, ki je leta 1951 želela v šolo, na katero vpis temnopoltim ni bil dovoljen. S poznejšo sodbo je postala simbol boja proti rasni segregaciji v ZDA.

Brownova je bila učenka, ki je bila središče sodnega boja v 50. letih, ključnega trenutka pri odpravi rasnega razlikovanja v ameriških šolah. Leta 1951 so ji prepovedali obiskovati šolo v Topeki v zvezni državi Kansas, ker je bila Afroameričanka. Čeprav je živela le nekaj ulic stran od šole, so jo zavrnili in morala se je vpisati v šolo, ki je bila namenjena temnopoltim in je bila oddaljena več kot tri kilometre. Tedaj devetletna Linda je morala tako prečkati železniške tire in sama iti na avtobus.

Njen oče Oliver Brown je bil eden izmed trinajstih, ki so vložili tožbo proti Odboru za izobraževanje v Topeki. Linda Brown je pozneje v intervjujih dejala, da se je njen oče spopadel na sodišču, saj se mu je zdel drugorazredni položaj temnopoltih krivičen. Povezali so se z Nacionalno zvezo za napredek temnopoltih ljudi (National Association for the Advancement of Colored People – NAACP) in tožili v imenu družin iz več zveznih držav. Družine so se zavzemale, da ideja o "ločenih, vendar enakih" javnih šolah krši ustavo. Namen je bil za neustavne razglasiti zakone, ki so vzpostavljale ločene šole in temnopoltim otrokom onemogočale enake možnosti pri izobrazbi.

Razveljavili primer Plessy protu Fergusonu

Leta 1954 je odločba vrhovnega sodišča pravno odpravila segregacijo v ameriškem izobražnem sistemu. Sodišče je s to sodbo razveljavilo primer Plessy proti Fergusonu iz leta 1896, ki je legaliziral rasno segregacijo v javnem življenju. Soglasno je odločilo, da je odgovornost države zagotavljanje izobražne enakosti. Primer je vodil odvetnik Thurgood Marshall, ki je pozneje postal prvi afroameriški sodnik na najvišjem sodišču v državi – Vrhovnem zveznem sodišču v ZDA. Sodišče je torej soglasno odločilo, da so ločene šole neenakopravne in imajo škodljive učinke za afroameriške otroke. Odločitev je bila marsikje po ZDA sprejeta z odporom in spremembe se niso zgodile takoj.

NAACP jo je, ko je sporočil, da je 76-letna Linda Brown umrla, označil za "narodno herojinjo". Guverner Kansasa Jeff Colyer se ji je poklonil z naslednjimi besedami: "Življenje Linde Brown nas spominja, da imajo včasih lahko ljudje, za katere si ne bi nikoli mislili, neverjeten vpliv in da je z delovanjem v korist skupnosti resnično mogoče spremeniti svet." ...




 


povezave | slike | video | novice | Online radio | Objavi povezavo

Avtor 1998 - 2025 ©, Vse pravice rezervirane | Total obiskov od nastanka 1.1.2007 ...