UMRLI NA DANAŠNJI DAN (1)


John Nash 2015 - 1928
V 86-letu starosti je umrl ameriški matematik in Nobelov nagrajenec John Nash, čigar ...



ZADNJE NOVICE UMRLIH (681)


Grant Imahara 2020 - 1970
Če ste kdaj gledali serijo MythBusters se zagotovo spomnite Granta Imahare, ki je ...

Franci Planinšek 2020 - 1962
Umrl je Franci Planinšek, znan specialist plastične in rekonstruktivne kirurgije, ...

Carlos Ruiz Zafon 2020 - 1964
V 56. letu je danes na svojem domu v Los Angelesu bitko z rakom izgubil španski pisatelj ...

Ian Holm 2020 - 1931
V 89. letu starosti je umrl britanski igralec Ian Holm, znan iz hollywoodskih franšiz ...

Ivo Gregurević 2019 - 1952
V 67. letu je umrl legendarni hrvaški igralec Ivo Gregurević. V svoji karieri je ...



NOVICE (0)   DOGODKI (11458)   SLAVNI/ZNANI UMRLI (681)

EU-SEARCH | Ulrich Beck 1944 - 2015 ...

Ulrich Beck 1944-2015

V 70 letu starosti je umrl Ulrich Beck, avtor pojma 'družba tveganja'

Nemški sociolog Ulrich Beck se je v zgodovino zapisal s svojim pojmom družbe tveganja, ki ga je predstavil v knjigi Družba tveganja: Na poti v neko drugo moderno. Knjiga je doživela prevode v številne svetovne jezike, v slovenščini je prvič izšla leta 2001, nato še v obnovljeni različici osem let pozneje.

Ulrich Beck spada med najbolj uveljavljene in prevajane sociologe na svetu. Poleg Družbe tveganja, ki je proslavila njegovo ime, je njegov sloves utrdila napoved globalizacije, tako da danes nobena sociološka ali filozofska debata o stanju sodobne družbe Becka pravzaprav ne more obiti.

Časovno sovpadanje s černobilsko katastrofo

Morda je naključje hotelo, da je knjiga Družba tveganja doživela objavo neposredno ob černobilski nesreči leta 1986. To je seveda prispo k njeni veliki odmevnosti, vendar je to tudi nekoliko zožilo njeno percepcijo.

Osnovna teza je namreč veliko širša: strukturne spremembe sodobne družbe avtor poskuša dojeti kot nov korak procesa modernizacije, ki je šele zdaj prvič univerzalizirala svoje temeljno načelo. Tako imenovana moderna je po Becku bistveno "prepolovljena" moderna, saj je na vseh področjih kot svoj pogoj možnosti predpostavljala neki tradicionalni preostanek, nemoderno podlago.

V zadnji četrtini 20. stoletja je napredek modernizacije družbe hkrati dosegel stopnjo, ko se je dokončno razgradil ta preostanek predmoderne in se je načelo moderne prvič uveljavilo brez omejitev. Zato po Becku novo stanje družbe ni neka postmoderna, temveč šele zdaj moderna v čisti obliki, ki jo avtor imenuje tudi druga moderna ali "refleksivna" moderna.

Poleg tega, da je bil vrhunski poznavalec globalizacije, se je odlikoval tudi po tem, da je vsa svoja dela prežel s podobnimi dilemami druge modernizacije.

Je mogoče predvideti prihodnost in se nekako ogniti tveganju?


Pred skoraj natanko petimi leti je v intervjuju za Mladino med drugim povedal: "Bolj kot poskušamo z vse bolj sofisticiranimi, natančnimi, celo matematičnimi modeli anticipirati prihodnost, vse manj nam to uspeva. Sistemi namreč postajajo tako zapleteni, da bi morali v račun vzeti tudi svoj lastni poskus obrambe pred nevarnostmi, ki jih s tem povzročamo. Tako da na koncu dejansko ostaja le eno, osrednje vprašanje: kako naj sploh organiziramo te procese modernizacije, da ne bomo povzročali novih potencialov za katastrofe?"

Poleg knjige Družba tveganja, ki jo je prevedla Mojca Savski, imamo v slovenščino prevedene še Kaj je globalizacija?: zmote globalizma - odgovori na globalizacijo, Popolnoma normalni kaos ljubezni, ki jo je napisal skupaj z ženo (prav tako sociologinjo) Elisabeth Beck-Gernsheim, in Lastni Bog: o zmožnosti religij za mir in njihovem potencialu za nasilje ter še nekaj člankov – nazadnje sta izšla v letu 2013 članka V evropsko pomlad in Digitalna ogroženost svobode. Sicer pa je bil zelo plodovit avtor, saj je skoraj vsako leto objavil novo knjigo. ...




 


povezave | slike | video | novice | Online radio | Objavi povezavo

Avtor 1998 - 2025 ©, Vse pravice rezervirane | Total obiskov od nastanka 1.1.2007 ...