NOVICE: Znanost Vesolje

Prvi posnetki Jupitrovega severnega pola ... (Kuhajmo.com)
 
 
Prvi posnetki Jupitrovega severnega pola
Fotografija severnega pola z oddaljenosti 195.000 kilometrov. Planet je iz tega zornega kota nazadnje posnel Pioneer 11 leta 1974. Foto: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Sonda Juno se je Jupitru pribli??ala na zgolj 4.200 kilometrov. Obletela je tako severni kot ju??ni pol planeta in poslala nazaj kup znanstvenih meritev in fotografij. Na njih so nevihte, vrtinci in drugi vremenski pojavi plinastega planeta.

Za ko??arkarsko igri??če velika Nasina sonda je opravila prvi oblet Jupitra z vsemi pri??ganimi instrumenti. V orbito je vstopila na začetku julija, a takrat so imeli in??enirji večje skrbi od tega, kako bi posneli očesu prijetne posnetke, zato so bili takrat instrumenti izključeni. V vmesnem času so na Nasi opravili vse potrebne preverbe opreme in zdaj je Junona začela znanstveni del misije.

Nad Jupitrovimi oblaki je 27. avgusta ??vignila pri zgolj 4.200 kilometrih oddaljenosti, so sporočili iz Nase. To je bil prvi od načrtovanih treh ducatov obletov in od njih najbli??ji. V njem se je nabralo za pribli??no ??est megabajtov podatkov, ki so se ??e nakapljali nazaj na Zemljo. Med njimi so ??tevilne fotografije, ki jih je Nasa ??e priobčila, in kup znanstvenih podatkov, ki pa ??e čakajo na pravo obdelavo in interpretacijo.

Edinstven severni pol

Za nekaj uvodnih ugotovitev pa ne bo treba čakati dolgo. "??e prvi pogled na severni pol Jupitra ka??e, da česa takega v Osončju ??e nismo videli," je izjavil Scott Bolton, prvi mo?? misije. "Ta del planeta je modrej??i od drugih. Poln je neviht. Ne duha ne sluha ni o vzdol??nih črtah in pasovih, kot smo jih vajeni z Jupitra. Pravzaprav je Jupiter na tej fotografiji komaj prepoznaven. Videti je celo, da nekateri oblaki mečejo sence. ?e to dr??i, so oblaki Jupitra precej vi??je atmosferi," je na??tel.

Presenetilo ga je, da Jupiter na severnem polu nima ??estkotnika tako kot sosednji in precej podobni Saturn. Le mine??tro vrtincev, prog in zaplat najrazličnej??ih oblik.

Toplotne pege v polih


Za posnetke v infrardeči svetlobi je poskrbel instrument JIRAM, sicer zgrajen v okviru Italijanske vesoljske agencije. Videl je globoko v atmosfero in pregledal podatke o tamkaj??njih temperaturah za severni in ju??ni pol. "Posnetki razkrivajo mrzla in vroča območja, za katera prej nismo vedeli. Poleg tega ??e noben zemeljski instrument ni posnel ju??ne avrore," je povedal Alberto Adriani z rimskega Instituta za astrofiziko in planetologijo.

Radijske emisije iznad planeta

Edinstvene meritve je prinesel Radio/Plasma Wave Experiment, dose??ke na??teva Nasino sporočilo za javnost. Ujel je radijske valove in oscilacije v plazmi, ki izvirajo iz področja nad planetom. To radijsko valovanje so prvič ujeli v 50. letih prej??njega stoletja, a ??e nikoli do zdaj ga niso ujeli tako blizu izvora. Analize sledijo. "Jupiter z nami komunicira tako, kot pač zna. Do zdaj smo v valovih zaznali značilen podpis delcev energije, tistih, ki ustvarjajo masivne avrore nad severnim polom. Te emisije so najmočnej??e v sončnem sistemu. Zdaj bomo posku??ali ugotoviti, od kod izvirajo elektroni, ki so temelj emisij," je povedal Bill Kurth, znanstvenik na instrumentu.

Več o Jupitru, sondi Juno in odprtih vpra??anjih pa v tem poglobljenem članku.

  Juno Listens to Jupiter's Auroras (807 ogledov)
Facebook
  Jupiter's Glow in Infrared Light- (578 ogledov)
Facebook
  Zadnji poseg: Sreda, 07.September 2016 ob 22:39:29

Galerija:




Več na temo "Vesolje"  
 
 


povezave | slike | video | novice | Online radio | Objavi povezavo

Avtor 1998 - 2025 ©, Vse pravice rezervirane | Total obiskov od nastanka 1.1.2007 ...