NOVICE: Znanost Vesolje

Ni metana, ni ??ivljenja na Marsu? ... (Kuhajmo.com)
 
 
Ni metana, ni ??ivljenja na Marsu?
Curiosity ali v slovenskem prevodu Radovednost se po površju Marsa "potepa" že več kot eno leto. Foto: Nasa

Teorije, da bi na Marsu lahko obstajalo ??ivljenje, so vse manj verjetne - vesoljsko plovilo Radovednost namreč v enem letu svoje odprave na tem planetu (??e) ni odkrilo metana.

Znanstveniki so sicer na podlagi satelitskih slik in s pomočjo teleskopov ??e v preteklosti opazili majhne, a opazne izpuste plina, zato so pričakovali, da bo Curiosity kmalu po pristanku na Marsu avgusta lani potrdil obstoj metana, plina, ki ga na Zemlji večinoma (v okoli 95 odstotkih) "proizvajajo" mikrobiolo??ki organizmi.

A čeprav zadnje leto Radovednost vneto "vsrkava" marsovski zrak, za zdaj njene izjemno občutljive merilne naprave tega plina niso zaznale, kar je pri Nasinih raziskovalcih, ki so plovilo razvili in ga zadnje leto skrbno spremljajo, povzročilo nemajhno razočaranje. "?e se odpravi?? nekaj iskat, potem pa tega ne najde??, si vsekakor razočaran," je za BBC priznal Chris Webster, vodja ekipe, ki "nadzoruje" in interpretira podatke Curiosityjevega laserskega spektrometra.

Plina premalo - ali pa sploh nič
Ker Radovednost metana sploh ni zaznala, zdaj raziskovalci domnevajo, da je tega plina (če ga je sploh kaj) največ 1,3 delca na milijardo na volumen planetove atmosfere, kar pomeni, da ga je najmanj ??estkrat manj, kot so na podlagi satelitskih in teleskopovih podatkov domni znanstveniki, pi??e v članku, objavljenem v reviji Science Magazine.

Argument, da je Curiosity na povr??ju planeta in da se ne premika prav dosti, zaradi česar morda ne bi zaznal plina v atmosferi na drugem delu Marsa, ne zdr??i, ob tem pojasnjujejo znanstveniki, saj se ozračje v pol leta dodobra preme??a - in bi ga Curiosity v dobrem letu svoje odprave zagotovo zaznal.

Zelo verjetno ??ivljenja ni
?eprav ima metan lahko zelo različne izvore, pa so strokovnjaki upali, da bi ga morda na Marsu lahko proizvajali mikrobi, ki ??ivijo globoko pod načeloma ne ravno gostoljubnim povr??jem rdečega planeta. A podatki tega niso potrdili. "Na??a opa??anja sicer te mo??nosti ne izključujejo, ampak verjetnost za to, da so izvor metana metanogeni mikrobi, zelo zni??ajo," je Webster ??e dejal za BBC.

Ne bodo obupali
Njegov sodelavec z univerze Michigan Sushil Atreya pa dodaja: "To ??e vedno ne pomeni, da na Marsu ni kak??nih drugih vrst mikrobov. Je pa manj verjetnosti, da obstajajo tak??ni, ki ne proizvajajo metana." Radovednost sicer nad svojo misijo ??e ne bo obupala - če bo zaznala metan, bo viru posku??ala čim bolj slediti in videti, kam jo bo sled pripeljala, ??e pojasnjuje Webster.

  Zadnji poseg: Petek,20.September 2013 ob 9:13:55

Galerija:




Več na temo "Vesolje"  
 
 


povezave | slike | video | novice | Online radio | Objavi povezavo

Avtor 1998 - 2025 ©, Vse pravice rezervirane | Total obiskov od nastanka 1.1.2007 ...