NOVICE: Znanost Okolje

Toplogrednih plinov je vedno ve? ... (Kuhajmo.com)
 
 
Toplogrednih plinov je vedno ve?
Slika je simbolična. (Foto: Splet)

Mednarodna agencija za energijo opozarja na popoln zastoj v zmanj??evanju izpustov toplogrednih plinov. Toda na drugi strani se znanstveniki praskajo po čelu, da bi ugotovili, od kod nepričakovano upočasnjeno segrevanje planeta.

Morda se na podlagi na??e leto??nje zime zdi drugače, toda Mednarodna agencija za energijo (IEA) trdi, da je člove??tvo vse bolj oddaljeno od cilja o omejitvi povečanja globalne temperature ozračja na največ dve stopinji Celzija v tem stoletju. ?Napori za čistej??e pridobivanje svetovne energije so zastali. Kljub veliko besedam svetovnih voditeljev in kljub razcvetu obnovljivih virov energije v zadnjem desetletju je proizvodnja povprečne energetske enote v bistvu enako umazan proces kot pred dvajsetimi leti,? je povedala izvr??na direktorica IEA Maria van der Hoeven.
Manj vlaganj v čisto energijo

Besede je namenila izbranemu poslu??alstvu. Izrekla jih je na forumu ministrov, zadol??enih za čisto energijo, iz 23 dr??av, ki skupno v zrak spustijo več kot osemdeset odstotkov vseh toplogrednih plinov. V njem sodelujejo tudi predstavniki petih največjih svetovnih onesna??k (Kitajska, ZDA, EU, Rusija in Indija), ki po podatkih OZN skupno v zrak spustijo dve tretjini vseh toplogrednih plinov.

?eprav v nekaterih delih sveta pridobivanje energije z okolju prijaznimi načini predstavljajo kot potencialno novo paradno gospodarsko panogo, so nalo??be v čisto energijo v leto??njem prvem četrtletju padle na najni??jo stopnjo v ??tirih letih. Razlog je seveda predvsem gospodarska kriza, ki marsikje, čeprav ne povsod, zahteva dr??avno varčevanje in povečevanje prilivov v dr??avno blagajno. To pomeni tudi ukrepe, kot je ukinjanje davčnih olaj??av za čiste tehnologije.

IEA je sicer opazila nekatere pozitivne trende. Proizvodnja energije s sončnimi celicami je samo od leta 2011 v letu 2012 poskočila za 42 odstotkov, vetrne energije pa za devetnajst odstotkov, vendar je njun dele?? ??e vedno majhen. Bistven je podatek, da je v prvem desetletju tega stoletja količina goriva, pridobljenega iz termoelektrarn, poskočila za 45 odstotkov. Največja gre??nica je Evropa. ?Ne moremo si privo??čiti ??e dvajset let ravnodu??nosti. Potrebujemo nagel porast pridobivanja energije iz neogljičnih virov, če se ??elimo izogniti potencialno katastrofalnemu segrevanju planeta,? je ??e povedala Van der Hoevnova.
Nihanja v segrevanju ozračja

Priporočila IEA pa prihajajo v zanimivem času, ko si znanstveniki belijo glave s podatkom, ki se ne ujema. Spra??ujejo se, kako si razlo??iti nepričakovano upočasnjevanje segrevanja ozračja v zadnjem desetletju, glede na to, da toplogrednih plinov ni nič manj. Kot je poročala agencija Reuters, je očitno zatajila večina klimatskih modelov, ki se zana??ajo na stoletne meritve, saj niso napovedali upočasnitve podnebnih sprememb, kar opa??ajo od preloma tisočletja.

Medvladni forum o podnebnih spremembah (IPCC), ki deluje pod okriljem Organizacije zdru??enih narodov, bo letos in prihodnje leto objavil tridelno poročilo, ki bo slu??ilo kot ena temeljnih smernic vladam po svetu pri načrtih zmanj??anja izpustov toplogrednih plinov in spodbujanja alternativnih virov energije. Toda IPCC bo moral pojasniti zastoj v segrevanju ozračja, ocenjuje agencija. ?e bi se namreč izkazalo, da gre za trend, bi bil to revolucionaren podatek, ki bi ga vlade lahko hitro izkoristile za to, da vpra??anje porinejo na stran. V IPCC o tem ne govorijo, saj so osnutki poročil zaupni (čeprav so u??li v javnost). Predsednik IPCC Rajendra Pachauri pa je vendarle javno zavrnil ugibanja, da bi se trend segrevanja ozračja obračal. ?Podatki od leta 1850 ka??ejo, da imamo vedno nihanja. Lahko trajajo deset ali petnajst let. Trend pa je nesporen,? je rekel.

Med mogočimi razlogi za izmerjeno upočasnitev segrevanja znanstveniki navajajo, da so oceani morda posrkali več toplote in je zato ozračje segreto manj od pričakovanj, da so industrijsko onesna??evanje v Aziji ali oblaki morda bolj blokirali sonce ali da toplogredni plini zadr??ujejo manj toplote, kot so ocenji doslej.

  Zadnji poseg: Petek,19.April 2013 ob 10:48:38

Galerija:




Več na temo "Okolje"  
 
 


povezave | slike | video | novice | Online radio | Objavi povezavo

Avtor 1998 - 2025 ©, Vse pravice rezervirane | Total obiskov od nastanka 1.1.2007 ...