Molekularni oblak Bernard 68. (Foto: Splet)
Ob pogledu na fotografijo se zdi, kot da ogromna črna luknja pre??i in po??ira nočno nebo polno zvezd. Vendar bi se ob taki oceni močno zmotili. Srhljiva črna lisa na fotografiji je v resnici oblak materije oziroma temni molekularni oblak, ki preprečuje prehod svetlobi.
Notranjost molekularnih oblakov je ena najbolj mrzlih in izoliranih točk v vesolju, nenavaden pojav pa je posledica visoke zgo??čenosti prahu in plinskih molekul, ki absorbira praktično vso vidno svetlobo, ki jo oddajajo zvezde v ozadju.
Fotografija prikazuje molekularni oblak Bernard 68, ki je eden od najbolj opaznih oblakov, prekriva pa ozvezdje Kačenosec. Astronomi pravijo, da mora biti Bernard 68 precej blizu, saj na fotografijah skoraj ni vidnih zvezd. No, kljub vsemu je ??e vedno 500 svetlobnih let oddaljen od nas, razteza pa se na pol svetlobnega leta.
Znanstveniki sicer ne vedo z gotovostjo, kako se tvorijo molekularni oblaki, vedo pa, da se iz oblakov lahko oblikujejo nove zvezde. Ta usoda verjetno čaka tudi Bernarda 68, ki naj bi se nekoč sesedel in ustvaril novo zvezdo.
|