Loch Ness
Znanstveniki so izmerili, kako se ??kotsko jezero Loch Ness nagiba naprej in nazaj, kot se "upogiba" vsa ?kotska ob izmennju plime in oseke. Zabele??ili so majhen znak, da se voda na robovih 35 kilometrov dolgega jezera dviga in upada.
Ko so to primerjali z neposrednim vplivom gravitacijske sile Lune in Sonca, so raziskovalci ugotovili, da se povr??ina jezera dviga in spu??ča za samo 1,5 milimetra. ?tudijo so objavili v publikaciji Journal of Geophysical Research.
"?e bi bili v čolnu na sredini jezera, tega zagotovo ne bi opazili," razlaga Phillip Woodworth z britanskega centra za oceanografijo v Londonu. "Toda tak??ne plime niso nikoli opazili pri jezeru na zahodu Evrope."
Woodworth, David Pugh in Machiel Bos pravijo, da bi lahko njihovo izjemno natančno merilno tehniko uporabili tudi pri drugih jezerih po vsem svetu ?? tako bi lahko bolje razumeli, kako se zemeljska skorja deformira, kar je posledica gibanja oceanov.
Velika Britanija se vsakih 12 ur in 25 minut dvigne in spusti za nekaj centimetrov, kar je posledica gibanja oceanov, ki obkro??a to oto??ko dr??avo. Loch Ness je kljub temu, da le??i v notranjosti otoka, dovolj blizu Severnemu morju, da lahko to vpliva nanj.
David Pugh je razlo??il, da bi bilo veliko odkritje znanstvenikov, če bi se zaradi učinkov plim lahko poučili o zemeljski skorji: "Bolj precizni ko bomo, več se lahko naučimo o tem."
|