Umetna sladila v dietnih pijačah niso zdrava, opozarjajo strokovnjaki.
??elja po vitkosti marsikoga na??ene v pitje dietnih, nizkokaloričnih pijač. A skoraj deset let trajajoča raziskava je pokazala, da dietne pijače lahko (in pogosto) redijo. ?irile naj bi nas zlasti v pasu.
V ameri??ki raziskavi, narejeni na teksa??ki univerzi v San Antoniu pod vodstvom Helen Hazuda, so spremljali petsto odraslih mo??kih in ??ensk ?? znanstvenike je zanimala povezava med pitjem nizkokaloričnih gaziranih pijač (tudi v majhnih količinah) in obsegom pasu oziroma telesno te??o. Teksa??ka ekipa strokovnjakov je na nedavni konferenci o diabetesu povzela, da se je pri posameznikih, ki so dnevno spili najmanj dve dietni gazirani pijači, obseg pasu poveč petkrat hitreje kot pri tistih, ki se tak??nih pijač niso dotaknili. "Rezultati raziskave so tako dramatični," da ameri??ki raziskovalci pitje dietnih pijač odsvetujejo ter priporočajo pitje čisto običajne vode. Tisti, ki pa se dietnim gaziranim pijačam nikakor ne morejo odpovedati, pa naj raje pijejo gazirane pijače s sladkorjem (dietne so sladke po zaslugi umetnih sladil), so dodali. Umetna sladila namreč spodbujajo apetit, a za razliko od sladkorja telesu ne ponudijo ničesar, kar bi po??elenje po sladkem zadovoljilo.
Nimajo kalorij, imajo posledice
Helen Hazuda je pojasnila, da dietne pijače in umetna sladila lahko spodbujajo ??eljo po sladkem, zmedejo apetit in celo po??kodujejo tiste mo??ganske celice, ki so odgovorne za uravnavanje apetita, prepoznavanje sitosti. "So brez kalorij, a ne brez posledic," je o pijačah, ki so se ??e velikokrat zna??le na zato??ni klopi, dejala Hazudova in pristavila, da je razmi??ljanje v slogu, "da so dietne gazirane pijače zdrava alternativa", popolnoma napačno. Enako velja tudi za sadne sokove z umetnimi sladili. Va??a mantra naj zato (p)ostane pitje vode.