WIKI Elizabeta II. Britanska Kraljica ... WIKI | Elizabeta II. Britanska ... Kraljica ...




Princesa Elizabeta na naslovnici revije Time, leta 1929





Elizabeta II. Britanska Kraljica

Elizabeta II., kraljica Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske in držav skupnosti narodov Commonwealtha, * 21. april 1926, London, † 8. september 2022, grad Balmoral, Škotska, Združeno kraljestvo.Wikipedija

Rojstvo: 21. april 1926, Mayfair, London, Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske

Smrt: 8. september 2022, Balmoral Castle, Združeno kraljestvo (96 let)

Soprog: Princ Filip, vojvoda Edinburški (por. 1947–2021)

Otroci: Charles, valižanski princ, Anne, Princess Royal, Prince Andrew, Duke of York, Prince Edward, Earl of Wessex

Starši: Queen Elizabeth The Queen Mother, George VI

Sorojenci: Princess Margaret, Countess of Snowdon


Vladala je kot ustavna monarhinja, v obdobju, ko je prišlo do velikih političnih sprememb, decentralizacije v Združenem Kraljestvu, kanadskega patriation ter dekolonizacije v Afriki. Med leti 1956 in 1992 so se mnoga nekdanja kronska ozemlja osamosvojila, vključno z Južno Afriko, Pakistanom in Cejlonom. Njeni številni obiski in srečanja vključujejo zgodovinske državniške obiske Republike Irske in obiske ali sprejeme petih papežev. Med pomembnejšimi dogodki so bili njeno kronanje leta 1953 in praznovanja srebrnega, zlatega in diamantnega jubileja v letih 1977, 2002 in 2012. Med 21. in 23. oktobrom 2008 je obiskala Slovenijo.

Elizabeta II. je bila kraljica v šestnajstih neodvisnih državah Commonwealtha: Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske, Kanada, Avstralija, Nova Zelandija, Jamajka, Barbados, Bahami, Grenada, Papua Nova Gvineja, Salomonovi otoki, Tuvalu, Sveta Lucija, Sveti Vincencij in Grenadine, Antigva in Barbuda, Belize in Sveti Krištof in Nevis). V skladu z westminstrskim statutom iz leta 1931 so vse te države enakovredne in nobena ni nadrejena drugim.

Kraljica Združenega kraljestva, Kanade, Avstralije, Nove Zelandije, Cejlona in Pakistana je postala po smrti svojega očeta, kralja Jurija VI., 6. februarja 1952. Formalno je vladala okoli 128 milijonom ljudem v 17 državah, kot vodja Skupnosti narodov je načelovala skoraj 2 milijardama. Prav tako je imela naslednje položaje: vodja Britanske zveze narodov (British Commonwealth?), vrhovna poglavarka Anglikanske cerkve, gospodarica? otoka Mann.

Bila je najdlje vladajoča vodja države na svetu (po smrti tajskega kralja Bhumibola Adulyadeja oktobra 2016). 9. septembra 2015 je presegla svojo praprababico Viktorijo in postala najdlje vladajoča britanska monarhinja vseh časov. Prav tako je pred svojo smrtjo dosegla drugo mesto najdlje vladajočega evropskega monarha, za francoskim kraljem Ludvikom XIV., ki je vladal slabi dve leti dlje od nje.

Elizabeta se je občasno soočala s republikanskimi kritiki kraljeve družine, zlasti po razpadu zakonskih zvez njenih otrok in "strašnega" leta 1992, ter smrti njene snahe, valižanske princese Diane leta 1997. Vendar pa je podpora monarhije vedno bila in je še vedno visoka, tako kot njena osebna popularnost. Umrla je 8. septembra 2022 na gradu Balmoral v krogu družine.

Otroštvo

Elizabeta se je rodila 21. aprila 1926 ob 02:40, kot prvi otrok princa Alberta, vojvoda Yorškega in Elizabete, vojvodinje Yorške, med vladavino svojega dedka kralja Jurija V. Rodila se je s carskim rezom v londonski rezidenci svojega dedka, 14. grofa Strathmorskega in Konghornskega. Njen oče je bil drugi sin kralja Jurija V. in kraljice Marije. Njena mati je bila najmlajša hči škotskega aristokrata grofa Strathmorskega in Konghornskega. Krščena je bila v sedaj porušeni kapeli v Buckinghamski palači kot Elizabeth Alexandra Mary. Prvo ime je dobila po materi, drugo po prababici, Aleksandri Danski, in tretjo po babici Mariji. Elizabeta, poznana v družini kot Lilibet, si je bila zelo blizu s svojim dedkom, kraljem Jurijem V. Ko je bila stara tri leta, se je pojavila na naslovnici revije Time in članek je govoril o njenem tretjem rojstnem dnevu.

Edina kraljičina sestra, princesa Margareta, se je rodila štiri leta po njej. Princesi je skupaj izobrazila in vzgojila guvernantka pod nadzorom njene matere v Marion Crawfordu. Z neodobravanjem kraljeve družine je guvernantka kasneje izdala knjigo o svoji izkušnji s kraljevima vnukinjama in je posebej opisala Elizabetin občutek za odgovornost. Opisala je tudi njeno ljubezen do konjev in psov. Winston Churchill jo je kot majhno deklico imenoval velika oblast. Kraljičina sestrična Margaret Rhodes je opisala Elizabeto kot »živahno, toda lepo vzgojeno deklico«.

Kot hči sina britanskega monarha je Elizabeta nosila naziv princese in naslov kraljevska visokost. V trenutku svojega rojstva je bila takratna princesa Elizabeta Yorška tretja v vrsti za nasledstvo za stricem Edvardom in svojim očetom Albertom. Njeno rojstvo je izzvalo javni interes, vendar ni bilo nobenega razloga za domnevo, da bi kdaj podedovala prestol. Njen stric Edvard je bil prestolonaslednik, za katerega se je verovalo, da bo postal kralj in imel potomce, ki bi podedovali prestol. Po smrti Elizabetinega dedka je Edvard postal kralj, ki pa ni imel otrok, in Elizabetini starši niso imeli sinov, ki bi ogrozili njen položaj naslednice, kar je pomenilo, da bi Elizabeta vseeno lahko postala kraljica.


 


links | images | video | news | online radio | add link

Site Author 1998 - 2025 ©, All rights reserved | Total visits